Migrate (7.x-2.12) - en to it translation catalogue (97 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Subject
it: Oggetto

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Priority
it: Priorità

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: Variable
it: Variabile

en: Settings
it: Impostazioni

en: Import
it: Importa

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Low
it: Basso

en: View
it: Visualizza

en: Total
it: Totale

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Done
it: Fatto

en: Module
it: Modulo

en: Creation date
it: Data di creazione

en: Count
it: Numero

en: Warning
it: Avviso

en: N/A
it: N/D

en: Items
it: Elementi

en: Medium
it: Medio

en: Configuration
it: Configurazione

en: Destination
it: Destinazione

en: Class
it: Classe

en: Level
it: Livello

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Operation
it: Operazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: seconds
it: secondi

en: Messages
it: Messaggi

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: Source
it: Sorgente

en: Revert
it: Ripristina

en: Path alias
it: Alias di percorso

en: Notice
it: Avviso

en: Getting Started
it: Iniziamo

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Description:
it: Descrizione:

en: Execute
it: Esegui

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Importing
it: Importazione

en: done
it: fatto

en: Registration
it: Registrazione

en: Migration
it: Migrazione

en: Uses
it: Usa

en: Menu links
it: Voci di menu

en: The total number of times the node has been viewed.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato.

en: The total number of times the node has been viewed today.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato oggi.

en: The most recent time the node has been viewed.
it: L'ultima volta che il nodo è stato visualizzato.

en: Dependency
it: Prerequisiti

en: Active status
it: Stato attivo

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: New object was not saved, no error provided
it: Il nuovo oggetto non è stato salvato, nessun errore fornito

en: Custom blocks
it: Blocchi personalizzati

en: Field mappings
it: Mappatura campi

en: The menu name. Primary key.
it: Nome del menu. Chiave primaria.

en: The human-readable name of the menu.
it: Il nome leggibile del menu.

en: A description of the menu
it: Una descrizione del menu

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
it: Nome del menu. Tutti i collegamenti con gli stessi nomi di menu (come per esempio 'navigazione') sono parte dello stesso menu.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
it: L'ID del link nel menu (mlid) è una chiave primaria numero intero.

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
it: L'ID del link genitore (plid) è il mlid del link superiore nella gerarchia o zero se il link è al livello più alto nel relativo menu.

en: The Drupal path or external path this link points to.
it: Il percorso Drupal o un percorso esterno a cui punta questo link.

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
it: Per i link corrispondenti ad un percorso Drupal (esterno = 0), questo collega il link ad un {menu_router}.path per le join.

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
it: Il testo visualizzato per il collegamento che può essere modificato da un callback per il titolo memorizzato in {menu_router}.

en: A serialized array of options to be passed to the url() or l() function, such as a query string or HTML attributes.
it: Un array serializzato di opzioni da passare alla funzione l(), url() o ad esempio una stringa di query o attributi HTML.

en: The name of the module that generated this link.
it: Il nome del modulo che ha generato questo collegamento.

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
it: indicatore segnalante se il collegamento punta ad un URL completo a partire da un protocollo, come http:// (1 = esterno, 0 = interno).

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
it: Profondità relativa al livello superiore. Un collegamento con plid == 0 avrà profondità == 1.

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
it: Segnalatore per indicare se l'utente ha creato o modificato il collegamento manualmente (1 = personalizzato, 0 = non personalizzato).

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the plid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
it: Il primo mlid nel percorso materializzato. Se N = profondità, allora pN deve corrispondere al mlid. Se la profondità è > 1 allora p(N-1) deve essere uguale plid. Tutti i pX in cui X > profondità devo essere uguali a 0. Le colonne p1 .. p9 sono inoltre chiamate i genitori.

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
it: Il secondo mlid del percorso materializzato. Vedere p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
it: Il terzo mlid del percorso materializzato. Vedere p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
it: Il quarto mlid del percorso materializzato. Vedere p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
it: Il quinto mlid del percorso materializzato. Vedere p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
it: Il sesto mlid del percorso materializzato. Vedere p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
it: Il settimo mlid del percorso materializzato. Vedere p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
it: L'ottavo mlid del percorso materializzato. Vedere p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
it: Il nono mlid del percorso materializzato. Vedere p1.

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
it: Indicatore segnalante che questo collegamento è stato generato durante l'aggiornamento da Drupal 5.
