Field collection (7.x-1.0-beta12) - en to it translation catalogue (27 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Save
it: Salva

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Node
it: Nodo

en: All
it: Tutti

en: Field name
it: Nome del campo

en: Fields
it: Campi

en: Hidden
it: Nascosto

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Used in
it: Usato in

en: About
it: Informazioni

en: Translate
it: Traduci

en: manage fields
it: gestisci campi

en: @field_name (Locked)
it: @field_name (Bloccato)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Il delta consente di selezionare quale voce è adeguata alla relazione in un campo dal valore multiplo. Selezionare "1" per usare la prima voce, "2" per la seconda voce e così via. Se si seleziona "Tutto", ogni voce del campo creerà una nuova riga, che potrebbe essere la causa di duplicati.

en: manage display
it: gestisci la visualizzazione

en: Full content
it: Contenuto completo

en: View mode
it: Modo di visualizzazione
