Entity API (7.x-1.8) - en to it translation catalogue (181 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Operations
it: Operazioni

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Author
it: Autore

en: yes
it: sì

en: Subject
it: Oggetto

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Comments
it: Commenti

en: Weight
it: Peso

en: Parent
it: Genitore

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Path
it: Percorso

en: Display
it: Visualizzazione

en: Text
it: Testo

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Email
it: E-mail

en: Files
it: File

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Active
it: Attivo

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: Custom
it: Personalizzato

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Comment ID
it: ID commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Revisions
it: Revisioni

en: Poll duration
it: Durata del sondaggio

en: Poll votes
it: Voti del sondaggio

en: File ID
it: ID file

en: File name
it: Nome del file

en: File size
it: Dimensione file

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Term ID
it: ID Termine

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Last login
it: Ultimo login

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Nodes
it: Nodi

en: Owner
it: Proprietario

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Users
it: Utenti

en: Anonymous
it: Anonimo

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: Granularity
it: Granularità

en: Entity
it: Entità

en: None.
it: Nessuno.

en: Fixed
it: Fisso

en: Import failed.
it: Importazione fallita.

en: Blocked
it: Bloccato

en: Parent terms
it: Termini padre

en: revert
it: ripristina

en: Date created
it: Data di creazione

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Interface language
it: Lingua interfaccia

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Node count
it: Conteggio dei nodi

en: Number of views
it: Numero di accessi

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: Content language
it: Lingua dei contenuti

en: clone
it: duplica

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: User roles
it: Ruoli utente

en: export
it: esporta

en: translate
it: traduci

en: Users who have created accounts on your site.
it: Utenti che hanno creato un profilo nel sito.

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: The MIME type of the file.
it: Il tipo MIME del file.

en: Logged in user
it: Utente autenticato

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Current date
it: Data corrente

en: Comment count
it: Numero commenti

en: The title of the node.
it: Il titolo del nodo.

en: The date the node was posted.
it: La data in cui il nodo è stato inserito.

en: Views today
it: Visualizzazioni oggi

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
it: La lingua di default di questo account per le e-mail e la lingua preferita per la presentazione del sito.

en: Text format
it: Formato del testo

en: The name of the site.
it: Il nome del sito.

en: manage fields
it: gestisci campi

en: The unique ID of the comment.
it: L'ID univoco del commento.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
it: L'indirizzo IP del computer da cui il commento è stato inserito.

en: The name left by the comment author.
it: Il nome lasciato dall'autore del commento.

en: The email address left by the comment author.
it: L'indirizzo e-mail lasciato dall'autore del commento.

en: The home page URL left by the comment author.
it: L'URL della home page lasciato dall'autore del commento.

en: The URL of the comment.
it: L'URL del commento.

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: The URL of the comment's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del commento.

en: The date the comment was posted.
it: La data nella quale il commento è stato pubblicato.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
it: Il genitore di questo commento, se il raggruppamento per argomenti dei commenti è attivo.

en: The node the comment was posted to.
it: Il nodo commentato.

en: The number of comments posted on a node.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo.

en: New comment count
it: Nuovo totale dei commenti

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo dall'ultima visita di chi sta leggendo.

en: The type of the node.
it: Il tipo del contenuto.

en: The language the node is written in.
it: La lingua nella quale è scritto il contenuto.

en: The URL of the node.
it: L'URL del contenuto.

en: The URL of the node's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del nodo.

en: Date changed
it: Data cambiata

en: The date the node was most recently updated.
it: La data più recente nella quale il nodo è stato aggiornato.

en: The author of the node.
it: L'autore del nodo.

en: Poll winner
it: Vincitore del sondaggio

en: The winning poll answer.
it: La risposta vincente del sondaggio.

en: Poll winner votes
it: Vincitori del sondaggio

en: The number of votes received by the winning poll answer.
it: Il numero di voti ricevuti dalla risposta vincente del sondaggio

en: Poll winner percent
it: Percentuale di vittoria del sondaggio

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
it: La percentuale di voti ricevuta dalla risposta vincente del sondaggio.

en: The number of visitors who have read the node.
it: Il numero di visitatori che hanno letto il nodo.

en: The number of visitors who have read the node today.
it: Il numero di visitatori che hanno letto il nodo oggi.

en: Last view
it: Ultima visualizzazione

en: The date on which a visitor last read the node.
it: La data dell'ultima visualizzazione del nodo da parte di un visitatore.

en: The slogan of the site.
it: Lo slogan del sito.

en: The administrative email address for the site.
it: L'indirizzo e-mail amministrativo per il sito.

en: The URL of the site's front page.
it: L'URL della prima pagina del sito.

en: Login page
it: Pagina di accesso

en: The URL of the site's login page.
it: L'URL della pagina di accesso del sito.

en: The unique ID of the uploaded file.
it: L'ID univoco del file caricato

en: The name of the file on disk.
it: Il nome del file sul disco.

en: The size of the file, in kilobytes.
it: Le dimensioni del file, in kilobyte.

en: The web-accessible URL for the file.
it: L'URL del file accessibile dal web.

en: The date the file was most recently changed.
it: La data di ultima modifica del file.

en: The user who originally uploaded the file.
it: L'utente che ha caricato il file originale.

en: The unique ID of the taxonomy term.
it: L'identificativo univoco del termine della tassonomia.

en: The name of the taxonomy term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
it: La descrizione opzionale dei termini della tassonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
it: Il numero di nodi taggati con il termine di tassonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
it: L'URL del termine di tassonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
it: Il vocabolario cui il termine di tassonomia appartiene.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
it: L'identificativo univoco del vocabolario della tassonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
it: Il nome del vocabolario della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
it: La descrizione opzionale del vocabolario della tassonomia.

en: Term count
it: Conteggio termini

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
it: Il numero dei termini appartenenti al vocabolario di tassonomia.

en: The unique ID of the user account.
it: L'ID univoco del profilo utente.

en: The login name of the user account.
it: Il nome di accesso per il profilo utente.

en: The email address of the user account.
it: L'indirizzo email abbinato al profilo utente.

en: The URL of the account profile page.
it: L'URL della pagina del profilo utente.

en: The url of the account edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dell'account utente.

en: The date the user last logged in to the site.
it: La data dell'ultimo accesso al sito da parte dell'utente.

en: The date the user account was created.
it: La data di creazione del profilo utente.

en: All parent terms
it: Tutti i termini padre

en: Promoted to frontpage
it: Promosso in prima pagina

en: Sticky in lists
it: Fisso nelle liste.

en: manage display
it: gestisci la visualizzazione

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: The currently logged in user.
it: L'utente attualmente collegato.

en: The roles of the user.
it: I ruoli dell'utente.

en: Translation source node
it: Nodo sorgente della traduzione

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Creates revision
it: Crea una revisione

en: The current date and time.
it: La data ed ora attuali.

en: view mode
it: modalità di visualizzazione

en: Data selector
it: Selettore dati

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: @entity "@property" property.
it: Proprietà "@property" di @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
it: Il nome ad uso interno che identifica questo @entity.

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
it: Per importare, copiare il contenuto dell'area di testo e incollarlo nella pagina di importazione.

en: Information related to the current page request.
it: Informazioni correlate alla pagina attualmente richiesta.

en: Rendered entity
it: Entità visualizzata

en: Uploaded file.
it: File caricato.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
it: I vocabolari contengono termini correlati alla tassonomia e che sono usati per classificare il contenuto.

en: Whether the user is active or blocked.
it: Se l’utente sia attivo o bloccato.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
it: Mostra una singola entità in un modo di visualizzazione specifico (es. anteprima).

en: Link to entity
it: Link all'entità

en: Bypass access checks
it: Saltare i controlli di accesso

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
it: Se attivata, i permessi di accesso per il rendering dell'entità non verranno controllati.
